GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Urna 6067806

nr 606 7806

Urna

fajans, Italien 16-1700-tal. , höjd: 34 skador

måndag 26 oktober 2009

Fajans
Poröst lergods, överdraget med en täckande glasyr, oftast vit tennglasyr.